2024-02-12 Projektai

Suformuluotos garbingo elgesio gairės salės čempionatuose, startuos „Keep Calm“ iniciatyva

Lietuvos jaunimo amžiaus grupių salės tinklinio čempionatų organizatorių iniciatyva, pritarus Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Jaunimo komisijai, buvo suformuluotos gairės, apibrėžiančios koks turėtų būti tėvelių ir savo jaunuosius tinklininkus palaikančių ir varžybas stebinčių artimųjų ir draugų elgesys ir palaikymas.

„Suprantame, kad vaikų pirmieji sirgaliai yra tėveliai. Jie atvyksta į varžybas palaikyti saviškius, bet kartais juos užvaldo emocijos. Labai svarbu, kad tėveliai būtų pirmas vaikų pavyzdys. Jaunimo komisijoje apibrėžėme šias taisykles tam, kad visi suprastų, koks svarbus vaikams yra tėvų ir artimųjų elgesys. Kartais vaikai nori, kad tėvai būtų šalia ir juos palaikytų. Šios gairės yra tarsi moraliniai punktai, kurie primena, kas yra sportas, ką reiškia būti jaunojo sportininko tėveliu ir koks, mūsų manymu, turėtų būti elgesys varžybų metu“, – pasakojo Lietuvos jaunimo komisijos narė Indrė Sorokaitė.

Taisyklės:

Garbingo elgesio taisykles svarbu žinoti ne tik tėveliams, bet ir patiems žaidėjams, teisėjams, treneriams ir komandų atstovams.

Sporte dažnai naudojamas šūkis „Keep Calm“, kuris simbolizuoja susitvardymą emocingiausiais momentais. Šie žodžiai skirti išlikti tyliam, ramiam ir nesijaudinti sudėtingose arba pyktį sukėlusiose situacijose.

Siekdami teigiamų pokyčių, jaunimo salės tinklinio čempionato organizatoriai nusprendė pagaminti marškinėlius su „Keep Calm“ užrašu. Juos visi teisėjai ir sekretoriai dėvės finalų metu. Šia iniciatyva norima priminti, kad vaikams sportas turi būti tarsi žaidimas ir turime juos palaikyti. Juolab, kad jaunimo čempionatuose dažniausiai teisėjauja vyresni vaikai.

„Pastebėjome, kad nepasitenkinimą neretai reiškia ne tik tėvai, bet ir treneriai ar net pačios sporto mokyklos, todėl mes norime priminti, jog jaunimas auga, o teisėjavimas yra vienas iš augimo ir tinklinio supratimo sudedamųjų dalių.

Teisėjų darbas nėra lengvas ir jis verčia tobulėti pačius žaidėjus, todėl norime, kad garbingo elgesio taisyklės galiotų tiek žaidėjams, tiek tėveliams, tiek klubams bei sporto mokykloms. Norisi kelti tinklinio lygį ir siekti kuo glaudesnio bendradarbiavimo tarp visų pusių“, – pabrėžė I. Sorokaitė.

T. Jansonas: „Tinklinio sportas turi kelti kuo daugiau džiaugsmo“

LTF Jaunimo komisijos pirmininkas Tadas Jansonas džiaugiasi atsirandančiomis naujomis iniciatyvomis jaunimo tinklinyje. Jis tikisi, kad tokios iniciatyvos toliau bus puoselėjamos.

Jis apgailestavo, kad dabartinė jaunimo ugdymo sistema yra užprogramuota konfliktui.

„Visiems biudžetinių įstaigų atstovams reikalingas rezultatas, nes nuo jo priklauso sportininkų kategorijos, bei tarifikuojamos grupės valandų skaičius, o tai reiškia ir trenerio atlyginimas. Treneris yra svarbiausias asmuo tiek pasirengimo etape, tiek varžybose, tiek formuojant požiūrį į sportą, be jų didelio noro keistis, iniciatyvos gali likti tik iniciatyvomis. Smagu, kad turime gerų trenerių“, – sakė T. Jansonas.

T. Jansonas priduria, jog visų noras yra, kad tinklinio sportas keltų kuo daugiau džiaugsmo ir būtų kuo mažiau neigiamų emocijų.

„Pakeitus požiūrį, būtų paprasčiau tai įgyvendinti. Tai siejasi ir su teisėjavimu. Didelis noras turėti kuo daugiau perspektyvių jaunų teisėjų. Ne visi gali būti gerais tinklininkais, bet gali būti geri sekretoriai, statistai, teisėjai, tačiau ne kiekvienas jaunas teisėjas gali atlaikyti įtampą, dažniausiai dėl žiūrovų (tėvų) elgesio, smurto, kartais ir trenerių spaudimo. Šios abi iniciatyvos padeda keisti požiūrį į tinklinio sportą ir taip laimi visi, patirdami daugiau džiaugsmo iš pačio sporto. Geroje aplinkoje yra lengviau padidinti sportuojančių skaičių, iš didesnio skaičiaus tinklininkų lengviau rasti gabių, duomeningų ir talentingų, kurie gali garsinti Lietuvą rinktinių sudėtyje“, – pabrėžė T. Jansonas.

Kalbėdamas apie galimybes jaunimui kilti karjeros laiptais, T. Jansonas teigė, jog viena iš perspektyviausių tinklininkų ugdymo krypčių yra sporto gimnazijos Vilniuje (Ozo gimnazija) ir Šiauliuose (Šiaulių sporto gimnazija).

„Ugdyme reikėtų tinkamą dėmesį skirti talentingiems tinklininkams, rengiant talentų stovyklas, kaupti patirtį tarptautiniuose turnyruose, tačiau ne visas geras idėjas leidžia įgyvendinti turimi resursai“, – pridūrė jis.

Visgi darbas su perspektyviausiu jaunimu tęsiasi – vasario mėnesį bus rengiamos stovyklos projekto „Mes – Lietuva!” U16 bei U14 merginų komandoms, o Šiaulių sporto gimnazijos tinklininkai kartu su treneriu Aigars Birzulis ruošiasi stovyklai Tenerifėje.