2020-07-29 LTF

LTF Prezidentas: apie startuojantį Lietuvos U-20 paplūdimio tinklinio čempionatą ir griežtinamas elgesio taisykles

Jau šį savaigalį įvyks paskutinis jaunimo paplūdimio tinklinio čempionatas šią vasarą. Liepos mėnesį įvykę čempionatai Palangoje paliko ne tik džiugesį dėl į Palangą sugrįžusio tinklinio, pačių mažiausių, tik pradedančių žaidėjų, bet ir kartėlį dėl kai kurių čempionato dalyvių elgesio vaikų atžvilgiu. Todėl veiksmų nuspręsta imtis nieko nelaukiant – jau nuo šio savaitgalio čempionato griežtinama tvarka.  

Dalinamės LTF prezidento Dariaus Čerkos komentarais ir informacija apie tai, kas bus taikoma artėjantį čempionatą:

“LTF nuolat stebi, kaip vystosi tinklinis Europoje, ir, dalindamasi žiniomis su kitomis Europos šalimis, siekia panaudoti kitų šalių patirtis, lemiančias efektyvų tinkinio vystymąsi jose.

Viena iš tokių patirčių – jau ne pirmus metus visų amžiaus grupių (išskyrus suaugusiųjų) varžybose teisėjauti skiriami patys varžybų dalyviai. Tokio pasirinkimo tikslas yra tai, kad dalyvaujantys paplūdimio tinklinio varžybose moksleiviai susipažintų ne tik su žaidėjo, bet ir su teisėjo atliekamomis funkcijomis ir mokintųsi vertinti žaidybines situacijas iš kelių perspektyvų. Esmė ta, kad LTF varžybos yra sportuojančių jaunų žmonių lavinimo procesas.

Jau nebe pirmus metus pastebime tendencingą bet kokiose varžybose vykstančią didelę netoleranciją teisėjams, kur kiekvienas varžybų dalyvis jaučiasi geresnis už teisėją ir daug geriau žino, kokius sprendimus reikia priimti. Todėl buvo priimtas sprendimas mūsų žaidėjus pradėti lavinti nuo mažens, nuo pat pradžių įtraukiant juos į teisėjavimo procesą ir ugdant pagarbą teisėjo rolei.  Vienas iš tokio lavimo motyvų – pajusti, ką reiškia būti teisėju ir augant bei dalyvaujant varžybose gerbti teisėjo atliekamą darbą varžybų metu. Taip pat, šiuo tikslu skatinamas domėjimasis tinklinio teisėjo veikla – mums labai džiugu, kad kiekvieną kartą atrandame bent kelis talentingus jaunus žaidėjus, kurie teisėjo vaidmenį atlieka į jį įsigilinę, nuoširdžiai, klausia ir nori teisėjauti. Tokie jaunieji žaidėjai teikia vilčių ateičiai. 

Todėl labai gaila, kad ne visi, jau nebe pirmą kartą į varžybas atvykstantys komandų treneriai tai supranta.  Dėl to varžybų metu kyla nemažai konfliktų ir sukuriama įtampa, kurios neturėtų būti vaikų čempionatuose. Man visiškai nesuprantama, kaip treneris gali reikalauti aukščiausio lygio teisėjo sprendimų iš besimokančio žaidėjo. Teko stebėti, kaip kai kurie treneriai rungtynių metu daugiau dėmesio skyrė aikštelėje teisėjaujančiam mokiniui nei savo komandos žaidimui, tokiu būdu ne padėdami teisėjaujančiam moksleiviui, o darydami tiesioginį spaudimą savo komandos naudai. Džiugina tik tai, kad ir tokiomis sunkiomis sąlygomis kai kurie žaidėjai norėjo ir siūlėsi teisėjauti ir kitose varžybose ir ne tik rodė susidomėjimą, bet ir puikiai atliko šį darbą. 

Atskirai norėčiau pažymėti kai kurių atvykusių į Palangą tėvų elgesį vykusio U16 čempionato metu. Suprantu, kad tėvai atvyko Palangą, kur pajūrys ir geras oras suteikė atsipalaidavimo atmosferą, tačiau ragaujant alų prie varžybų aikštelių ir stebint savo vaikų varžybas, įvairios replikos ir pasipiktinimo šūksniai  teisėjaujančių vaikų atžvilgiu garbės nedaro niekam. Ir nesvarbu ar tu iš sostinės ar iš mažo Lietuvos miestelio. Tai daro didelę gėdą visai tinklinio bendruomenei, nes varžybas stebėjo ir su tinkliniu nesusiję žmonės. 

Noriu pabrėžti, kad tokiose LTF varžybose mokomės visi: žaidėjai – mokosi žaisti, nes tai tik galbūt sportininko kelio pradžia, tie kas teisėjauja – mokosi teisėjauti, nes gal būt tai aukščiausio lygio tarptautinio teisėjo pirmi žingsniai, mes suaugę – turime mokytis padėti vaikams tapti tuo, kuo jie nori būti. Tie, kas mokosi, visada klysta. Klysta patyrę teisėjai tarptautininkai, klysta mūsų LTF suaugę teisėjai, tai ar gali neklysti moksleivis? Žinoma klysta ir tegul klysta! Ir mes suaugę klystam mokydami vaikus. 

Todėl, ateityje norėdami sumažinti vaikams įtampą, suteikti sąlygas įvairiapusiškai mokintis tinklinio sporto šakos ir pagerinti varžybų metu tvyrančią atmosferą,  mes imsimės papildomų priemonių – varžybų metu, varžybas prižiūrės vyr. varžybų vykdytojas, kuris pamatęs bet kokį spaudimą teisėjams iš trenerių ar suaugusiųjų pusės turės pilną teisę ne tik pašalinti šiuos asmenis iš varžybų aikštelės, bet ir remiantis Lietuvos tinklinio federacijos etikos kodeksu, teikti LTF VK  siūlymą skirti pinigines baudas tokių asmenų atstovaujamoms ugdymo įstaigoms. Taip pat nuo šiol ir vaikų čempionatuose, vaikai bus supažindinami su teisėjo kortelių naudojimo atvejais, kuomet jie pilnai galės jomis naudotis už daromą spaudimą jų atžvilgiu, už grasinimus ir netinkamą komandas palaikančių asmenų,  trenerių ir net pačių žaidėjų elgesį ar replikas.

Mes norime, kad visi čempionatų žaidėjai suprastų, koks demonstruojamas elgesys yra nepagarbus ir netoleruotinas, o visi, paėmę švilpuką į rankas, jaustų tvirtą užnugarį ir žinotų, kad jie nebus palikti likimo valiai.  Taip pat norime, kad pagaliau pradėtume mokintis tolerancijos ir pagarbos vieni kitiems.  Todėl kviečiu visus būti pakantesniais vieni kitiems, atskirti svarbias pergales nuo mokymosi proceso. Nuo to bus ir mūsų vaikams ir Lietuvos tinkliniui tik geriau.

O visiems replikuojantiems teisėjavimą, žaidimą ar treniravimą norėtume duoti susipažindinti su krepšinio trenerio Steve Martin komentaru apie tokį elgesį. Kviečiame skirti 3 min savo laiko mūsų sportininkų ateičiai:

https://www.facebook.com/watch/?v=10156023349210575

Čempionato tvarkaraščius galima rasti čia Paplūdimio tinklinio –> Lietuvos jaunimo čempionatai skiltyje.