2019-11-27 LTF

Istorinis įvykis: jubiliejaus proga į Lietuvą atvyksta CEV prezidentas

Penktadienį Vilniuje bus iškilmingai paminėtas Lietuvos tinklinio 90 metų jubiliejus. Šia proga į Lietuvą atvyks garbingi svečiai, o tarp jų – Europos tinklinio konfederacijos (CEV) prezidentas serbas Aleksandaras Boričičius.

Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) prezidentas Darius Čerka džiaugėsi, kad šventėje dalyvaus daug garbingų svečių.

„Be galo džiaugiamės, kad į Lietuvos tinklinio jubiliejų atvyks CEV prezidentas Aleksandaras Boričičius, viceprezidentas Luboras Halanda bei Rytų Europos zoninės tinklinio asociacijos (EEVZA) viceprezidentas Michailo Melnikas. Tai yra didelis pagarbos ir draugystės ženklas, kuris parodo, kad Lietuva yra žinoma ir stebima Europos tinklinio bendruomenėje, o Lietuvos tinklinio šventė yra svarbi ne tik mums patiems, bet ir mūsų draugams iš Europos. Tai yra tikrai istorinis įvykis Lietuvos tinkliniui, kuomet į Lietuvos renginį atvyksta tokio rango svečiai“, – teigė D. Čerka.

Lietuvos tinklinio 90-metį LTF pažymės renginiu Vilniuje, į kurį yra pakviesti mūsų šalies tinklinio kūrime ir vystyme dalyvavę asmenys, žaidėjai, treneriai, teisėjai.

„Ruošdamiesi renginiui kvietėme kiekvienos savivaldybės sporto skyrius teikti tinklinio sporto šakai nusipelniusių asmenų sąrašus, pagal kuriuos darbo grupė atrinko ir kvietė svečius į šventę. Labai gaila, kad negalėjome pakviesti visų asmenų, tačiau labai džiaugiamės ir tikimės renginyje sulaukti tinklinio puoselėtojų iš skirtingų miestų, skirtingų kartų ir su skirtingomis patirtimis“, – sakė LTF prezidentas Darius Čerka.

Nors Lietuvos tinklinyje netrūksta ir rūpesčių, būtent tokios progos leidžia susitikti ir mintimis bei idėjomis pasidalinti įvairių kartų atstovams.

„Kiekvieną jubiliejų reikia švęsti, todėl liūdėti mes tikrai nesame nusiteikę – juk mūsų sporto šaka yra gyva 90 metų. Šventėje laukiame tinklinio puoselėtojų iš skirtingų kartų. Kiekviena iš jų galėtų papasakoti, kas buvo geriau, kas buvo liūdniau ir kodėl Lietuvos tinklinis yra dabar toks, koks jis yra. Mums tikrai bus labai įdomu išgirsti ir pasiklausyti istorijų ir prisiminimų“, – pridūrė D. Čerka.

Būtent bendruomeniškumas ir atsidavimas turėtų būti pagrindas naujajame Lietuvos tinklinio dešimtmetyje.

„Dabartinei Lietuvos tinklinio bendruomenei noriu palinkėti būti aktyviais bendruomenės nariais – niekas už mus pačius nieko nepadarys. Kaip kažkas yra pasakęs, kad žmonių, turinčių gerų idėjų yra labai daug, o tokių, kurie tas idėjas realizuoja – labai mažai. Todėl noriu palinkėti visiems mylėti tinklinį ne žodžiais, ne tik idėjomis, bet ir darbais. Kiekvienas darbas, net ir smulkus, gali padėti žengti į priekį ir įveikti pasitaikančias kliūtis. Tik mūsų pačių noras dirbti, iniciatyva ir gebėjimas matyti pilną vaizdą gali padėti tinklinio sporto šakai pasiekti aukštumas, apie kurias svajojame“, – pabrėžė LTF prezidentas.

Lietuvos tinklinio istorija prasidėjo XX amžiaus pradžioje. Pirmosios rungtynės buvo sužaistos Kaune 1929 metais tarp Latvijos lietuvių komandos Rygos „Vyčio“ ir Šančių rajono ekipos. Rungtynes 2-0 laimėjo svečiai.

1934 m. į lietuvių kalbą išverstos tarptautinės tinklinio taisyklės ir surengti pirmieji teisėjų kursai, kuriuos lankė 51 dalyvis. 1935 m. pasaulio lietuvių kongreso sportinės dalies programoje buvo „orasvydis“. Latvijos „Šviesa“ – Kaunas žaistas vienas setas – 15:11 svečių naudai.

1936 m. vasario 27 d. Kaune sužaistos pirmos vyrų tarptautinės rungtynės Lietuva – Estija 0-2 (9:15, 15:17).

Didžiausią meistriškumą pasiekęs Lietuvos tinklininkas yra Vasilijus Matuševas. Jis 1968 metais su Sovietų Sąjungos rinktine tapo Meksiko olimpinių žaidynių čempionu. Europos ir pasaulio čempione su SSRS komanda tapo Marytė Batutytė–Tatarūnienė. Ji dalyvaus renginyje Vilniuje.

1990 m. pirmą kartą Lietuvoje įvyko jaunių paplūdimio tinklinio čempionatas. Nuo 1992 m. pradedami rengti Lietuvos čempionatai. 1992 įkurta Lietuvos tinklinio federacija (LTF), kuri priimta į FIVB ir CEV.

Didžiausias pergales Lietuvos sportininkai yra pasiekę paplūdimio tinklinyje, jaunimo grupėje. Europos jaunių ir jaunimo prizininkais yra tapę Arūnas Kirsnys, Arvydas Mišeikis, Arnoldas Barauskis, Andrius Gaidys, Indrė Sorokaitė, Sandra Zmidrevičiūtė, Ieva Dumbauskaitė, Monika Povilaitytė, Arnas Rumševičius, Lukas Každailis, Patrikas Stankevičius, Audrius Knašas.