Lietuvos Tinklinis
Trumpa istorija
Manoma, kad panašus į tinklinį žaidimas atsirado daugiau kaip prieš 2500 m. Senovės Graikijoje, kad šį žaidimą graikai paėmė iš egiptiečių. Egipte aptikta paveikslų ant kapaviečių, kur pavaizduoti žmonės žaidžiantys su kamuoliu. Šių paveikslų amžius beveik 4000 metų.
Šių laikų tinklinio kūrėju laikomas Viljamas Morganas, Helioto (JAV) koledžo kūno kultūros mokytojas. 1895 m. buvo sukurtos pirmosios 10 punktų taisyklės. Pirmą kartą žaidimas pademonstruotas (sužaistas) 1896 m. Springfilde.
Paplūdimio tinklinio tėvyne laikoma Santa-Monika (JAV, Kalifornijos valstija), kur 1920 m. buvo įrengta pirmoji speciali paplūdimio aikštė. Buvo žaidžiama 6×6, 4×4, vėliau 3×3. 1927-1930 metais šis žaidimas pasirodė Europoje. 1996 m. paplūdimio tinklinis buvo įtrauktas į Olimpinių žaidynių sportinę programą.
1947 m. balandžio mėn. 20 d. buvo įkurta Tarptautinė tinklinio federacija (Fédération Internationale de Volleyball, FIVB). Dabartiniu metu FIVB savo sudėtyje turi 220 narių. Ją sudaro 5 konfederacijos: Afrikos (CAVB, African volleyball confederation), vienijanti 53 Afrikos šalis bei Madagaskaro tinklinio federacijas ( įkurta1965 m.), Azijos (AVC, Asian volleyball confederation), vienijanti 65 Azijos šalių tinklinio federacijas ( įkurta 1960 m.), Europos (CEV, European volleyball confederation), vienijanti 55 šalių tinklinio federacijas ( įkurta – 1947 m.), Pietų Amerikos (CSV, South american volleyball confederation), vienijanti 12 Pietų Amerikos šalių tinklinio federacijų (įkurta -1968 m.), Šiaurės Amerikos (NORCECA, Norceca volleyball confederation), vienijanti 35 Šiaurės Amerikos ir Karaibų jūros šalių tinklinio federacijas (įkurta 1996 m).
Kiekviena konfederacija vykdo savo vidaus čempionatus, pirmenybes, taurių varžybas, o atskirų federacijų nacionalinės rinktinės ar klubinės komandos dalyvauja FIVB rengiamose varžybose.
Tinklinis Lietuvoje
Lietuvoje tinklinio istorija prasidėjo XX a. pradžioje, kai 1929 m. Kaune sužaistos pirmosios, nors ir neoficialios rungtynės tarp Latvijos lietuvių rinktinės (Rygos „Vytis”) ir Šančių rajono komandos. Rungtynes rezultatu 2-0 laimėjo svečiai. Šią datą nutarta laikyti tinklinio pradžia Lietuvoje. 1934 m. į lietuvių kalbą išverstos tarptautinės tinklinio taisyklės ir surengti pirmieji teisėjų kursai. Žurnale „Kūno kultūra ir sportas“ paskelbtas straipsnis „Orasvydžio žaidimo technika“.
1946 m. įkurta Respublikinė tinklinio sekcija pradėjo rengti ir vykdyti Lietuvos čempionatus (nuo 1947 m.), kitas varžybas: Lietuvos aukštųjų mokyklų pirmenybes (nuo 1949 m.), moksleivių pirmenybes – spartakiadas (nuo 1949 m.), Lietuvos taurės varžybas (nuo 1950 m.), Lietuvos pirmenybes atvirame ore (žiemos metu; nuo 1952 m.).
1990 m. pirmą kartą Lietuvoje įvyko jaunių paplūdimio tinklinio čempionatas. Nuo 1992 m. pradedami rengti Lietuvos čempionatai.
1992 m. įkurta Lietuvos tinklinio federacija (LTF, vietoj Respublikinės tinklinio sekcijos) priimta į FIVB ir CEV. Nuo 1992 m. Lietuvos moterų ir vyrų rinktinės ir komandos pradėjo dalyvauti Europos taurės ir Europos čempionato atrankos varžybose: moterys – Kauno Banga, Vilniaus Šviesa, vyrai – Šiaulių Elga, Vilniaus Lamaringas ir Morena, nuo 1995 m. Europos čempionatuose – jaunių rinktinės, bet svarbesnių pergalių dar nepasiekta.
Iki šiol į nė vienoje Olimpiadoje Lietuva nebuvo delegavusi savo tinklinio komandos. Tačiau 1968 m. Meksike olimpiniu čempionu su TSRS rinktine tapo vilnietis V. Matuševas.
Lietuvos tinklinio federacijos veikla
Lietuvos tinklinio federacija yra ne pelno siekianti organizacija, kuri:
- plėtoja ir vysto tinklinio sporto šaką Lietuvoje;
- vykdo Lietuvos tinklinio čempionatus;
- koordinuoja ir atstovauja Lietuvos tinklinio sporto šakai Lietuvos Tautiniame Olimpiniame komitete, Lietuvos sporto asociacijose, Tarptautinėje ir Europos tinklinio federacijose ir kitose Lietuvos ar tarptautinėse organizacijose;
- užtikrina įvairaus amžiaus grupių Lietuvos tinklinio rinktinių dalyvavimąoficialiose CEV ir FIVB ar kitose tarptautinėse varžybose.
Lietuvos tinklinio federacija yra vienintelė federacija, priklausanti Tarptautinei ir Europos tinklinio konfederacijoms ir turinti šių nario teises ir pareigas.